راز بزرگ “طرح داماد”؛ خبری از ناحیه فلسطین نیست

به گزارش ایسنا، عنوان “سودا قرن” را دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا برای طرح داماد خود، جارد کوشنر، گزینش کرده است.

ترامپ که داخل وهله فاتحه یک تاجر موفق است جدیت می کند سودا هایی را انجام دهد که “عظیم” باشند و شهرت او را در تاریخ ثبت کنند. بوسیله همین دلیل هم با “معامله” هسته ای با ایران مخالف است و می خواهد با ایران توافق عریض رطوبت انجام دهد و پیشتر حزن گفته حیات که مشیت دارد با کره شمالی “بزرگ ترین توافق” را منعقد کند.

اکنون “سودا قرن”، احتمالاً به خواست مهتر جمهوری، به یک راز “بزرگ” مبدل شده و راسته یقین را داغ کرده است. کسی نمی داند که تو دو لفظ فرمول “صلح برای رفاه” دقیقاً چه چیزی استراحت دارد و چه زمانی جزئیات این طرح به خبر عموم خواهد رسید.

“خداحافظی فلسطینی ها با ایده یک قلمرو ول”

اشپیگل آنلاین مقاله ای با عنوان “طرح داماد” منتشر کرد. تو مقدر شدن آغازین این مقاله که توسط دومینیک پترز و کریستف زودو تدارک شده، آمده است: «درون سال ۱۹۹۳ رهبر ثانیه جستن آزادی مدخل فلسطین، یاسر عرفات، به نعوظ رسمی پذیرفت که دولت اسرائیل از بین نخواهد رفت. اینک جانشین او، محمود عباس، باید بپذیرد که کشوری به نام فلسطین ایجاد نخواهد شد.»

درون ادامه مقاله به نقل از دولت آمریکا تاکید شده است که تو طرح داماد ترامپ و دو همکار او، جیسون گرینبلات، قاصد ویژه آمریکا داخل امور خاورمیانه، و دیوید فریدمن، سفیر آمریکا در اسرائیل، چیزی به نام ملک رها فلسطین در رویت پژمان نشده است.

کوشنر پیشتر در این باره گفته بود: «وقتی ما از دو سرزمین مستقل حرف می زنیم بخاطر دو طرف به یک معنا تراشیدن و هر کدامشان تصورات خویشتن را دارند.»

از رویت فلسطینی ها، آمریکا با چنین طرحی بیش از پیش اعتبار خود را از دست می دهد. محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین طرح کوشنر را “فروش بی شرمی” خوانده و گفته است که این طرح “بوسیله درک واصل خواهد شد”. حماس و “جهاد اسلامی فلسطین” همچنین با “ابتیاع صد” مخالفند.

برخی از کشورهای منطقه، از جمله ایران و اردن هم کشمکش خود را با این طرح اخبار کرده اند. علی لاریجانی رئیس کانون شورای اسلامی ایران، جارد کوشنر را “جوانک بی تجربه” ای خوانده که “در حال خلق ماجراجویی در منطقه است”.

نخستین گام، نشستی در بحرین

تو دنباله گزارش اشپیگل آنلاین آمده است که اواخر ژوئن سال جاری ایالات متحده و چند کشور عرب حاشیه خلیج فارس یک “کارگاه هنری آموزشی اقتصادی” با عنوان “صلح برای رفاه” داخل بحرین برگزار می کنند.

در این “کارگاه” قرار است به فلسطینیان علامت داده شود که بخاطر آنان چه اقتدار اقتصادی بالقوه ای تو طرح نهفته است؛ منافع اقتصادی ای که از جانب کشورهای عربی در اختیار آنان گذاشته می شود. معلوم نیست که این کشورها درون ازای معاون اقتصادی بوسیله فلسطینیان چه امتیازاتی ستاندن می کنند.

نویسندگان مقاله اشپیگل اصرار می کنند که طرح امتیازهای اقتصادی برای فلسطینیان داخل ازای امتیازهای جغرافیایی برای اسرائیل، از مدت ها پیش ایده بنیامین نتانیاهو بوده است. مطلع وزیر اسرائیل معتقد است که این طور طرحی می تواند زمینه های تفاهم با فلسطینیان را فراهم کند اما خودش تاکنون تو این بنیاد اقدام نکرده است.

نتانیاهو داخل “کارگاه آموزشی” بحرین انبازی نخواهد کرد و هنوز معلوم نیست چه کسی او را در آنجا نمایندگی می کند.

در مقاله اشپیگل آنلاین ضمن اشاره به شهرک سازی در مناطق اشغالی کرانه باختری رود اردن که متعلق به فلسطینیان است، تصریح شده که دولت اسرائیل حاضر به بازپس دادن این مناطق نخواهد شد. در این مناطق صدها هزار یهودی بناء مخلوق اند و اگر فراغت باشد وادار به ترک خانه هایشان شوند، اسرائیل در معرض سربزرگی دعوا داخلی استراحت خواهد گرفت.

انتهای پیام